Academica w bibliotece!

Opublikowano: poniedziałek, 26 kwiecień 2021

Od maja 2021r. w bibliotece w Przedmościu i w bibliotece w Serbach użytkownicy będą mieli możliwość skorzystania z wypożyczalni Academica. Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do 3 406 754 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

W academice dostępne są dwa rodzaje zbiorów:

1. Zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielane Bibliotece Narodowej.
  2. Zbiory chronione prawem autorskim.

Z tych pierwszych można korzystać bez ograniczeń na stronie: www.academica.pl z poziomu każdego komputera z dostępem do Internetu. Część dokumentów można pobrać na dysk w formacie PDF. Wszystkie publikacje dostępne w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlić w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA (www.polona.pl), gdzie udostępniane są zazwyczaj w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobrania. Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie za pośrednictwem terminali Academiki, znajdujących się na terenie naszych bibliotek.