Regionalny Festiwal Kodowania

Utworzono: piątek, 22, grudzień 2017

Regionalny Festiwal Kodowania pt. Programuj z Kopernikiem” odbył się 8 grudnia w Szkole Podstawowej w Serbach. Festiwal wystartował o 9:00 uroczystym rozpoczęciem i przywitaniem uczestników przez panią dyrektor Szkoły Podstawowowej w Serabch Malgorzatę Walczak, dyrektora GBP w Przedmościu Mateusza Krasickiego oraz Panią Wójt Gminy Głogów Joannę Gniewosz. Z okazji wydarzenia pani wójt przekazała do szkół z terenu gminy 10 robotów mbot o wartości 5 tys. zł. Po uroczystym rozpoczęciu nastąpił czas na udział dzieci w warsztatach i zajęciach. Uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w następujących atrakcjach:

RFK 0001 

1. warsztaty z zestawem BeCREO – zajęcia zostały przeprowadzone dla dwóch grup w wymiarze po 45 minut każde, a poprowadziła je Pani Kamila Anczarska, która na co dzień pracuje w MBP w Głogowie.  Uczestnicy mieli możliwość poznać podstawy programowania i elektroniki;

2. Warsztaty druku 3D i modelowania 3D. – zostały poprowadzone przez trenerów FabLab Trójmiasto Gdynia. Każdy kto skorzystał z tej formy zajęć mógł poznać historię, idee druku 3D, a przede wszystkim mógł zaprojektować swój własny model 3D oraz zobaczyć jak pracuje drukarka. Dodatkowo każdy uczestnik zajęć mógł namalować własny rysunek z wykorzystaniem długopisu 3D.

3. Warsztaty programowania robotów mbot – zajęcia poprowadzone zostały przez ucznia – członka LKK. Dzieci biorące udział w zajęciach miały możliwość napisać (ułożyć) swój pierwszy program do robota mbot i zobaczyć w jaki sposób przekłada się on na działanie programowanego robota.

 RFK 0002

 

4. Warsztaty programowania robotów mbot Ultimate. – zajęcia zostały poprowadzone przez uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie. W trakcie warsztatów dzieci poznały możliwości rozszerzonego zestawu mbot oraz miały możliwość sterowania robotem przy pomocy urządzenia mobilnego.

5. Warsztaty programowania robotów Lego Mindstorms EV3 Education – zajęcia poprowadzone zostały przez ucznia – członka LKK. Każdy uczestnik mógł zaprogramować robota Lego by ten wykonał określony fragment Misji w Kosmos.

6. kodowanie na dywanie – warsztaty zostały poprowadzone przez panie – trenerki z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 20 w Głogowie – Panie przeprowadziły warsztaty z tzw. kodowania na dywanie i uczestniczyły w nich dzieci w wieku 5 – 9 lat.

 RFK 0003

7. warsztaty programowanie robota Photon – warsztaty zostały przeprowadzone dla dzieci w każdym wieku i poprowadziły je panie z firmy Mac. Panie uczyły programowania z pomocą pięciu robotów.

8. stanowisko wirtualnej rzeczywistości – każdy mógł poczuć, jak to jest pływać w głębinach oceanów, przeszukiwać  zatopiony hiszpański galeon oraz dotykać wieloryba błękitnego.

9. stanowisko magicznych dywanów – mieliśmy dwa stanowiska i dwa rodzaje dostępnych na rynku magicznych dywanów – nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie na własne oczy mieli możliwość przekonać się, który dywan jest bardziej dopasowany do ich placówki.

 RFK 0004

10. stanowiska konsol do gier – uczestnicy mieli możliwość pograć w gry z wykorzystaniem move-ów – Play Station 3 oraz kineta – Xbox 360. szczególną popularnością cieszyły się gry: Just Dance oraz Kinect Adventures.

11. stanowisko gry w grę planszową – Scottie Go – dzieci oraz dorośli mogli poznać, w jaki sposób gra planszowa może wpływać na rozwój umiejętności kodowania u dzieci.

W Regionalnym Festiwalu Kodowania udział wzięło ponad 300 osób. Każda osoba skorzystała przynajmniej z jednej atrakcji przewidzianej w planie festiwalu. W festiwalu oprócz dzieci z szkoły w Serbach udzial wzięli członkowie LKK z Głogowa, Szprotawy i Żar oraz uczniowie szkół podstawowych w Przedmościu i Wilkowie oraz przedszkolaki z przedszkola w Serbach. Trzeba zaznaczyć, że festiwla nie odbyłby się bez pomysłodawców i organizatorów Lokalnych Klubów Kodowania mianowicie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Fundacja na organizacje festiwalu przekazała bibliotece grant w wysokości 5 tys. zł.

 RFK 0005

RFK 0006

RFK 0007

RFK 0008

RFK 0009

RFK 0010

RFK 0011