Czy robot może strzelać karne?

Utworzono: piątek, 11, listopad 2016

Na kolejnych zajęciach Klubu Kodera testowaliśmy roboty w umiejętnościach piłkarskich. Wszyscy uczestnicy zajęć musieli skonstruować tak robota, żeby podjechał do piłki i skierował ją do bramki. Tłumacząc na język piłkarski robot musiał strzelić bramkę z rzutu karnego. Ułatwieniem dla robota było to, że bramka była pusta. Najtrudniejszym elementem do skonstruowania okazało się skonstruowanie mechanizmu do kopania piłki. W praktyce nie wszystkie mechanizmy wytrzymywały próbę kopnięcia piłki.

gopro1011161

Drugie zadanie było trochę trudniejsze, ponieważ robot za jednym przejazdem musiał skierować do bramki dwie piłki, z których każda ustawiona była na innym miejscu na placu gry. Z rozwiązaniem tego zadania w całości poradziła sobie tylko jedna grupa uczestników warsztatów. I to pozwoliło tej grupie wyrównać stan rywalizacji. Najtrudniejszym elementem w tym zadaniu okazało się prawidłowe zaprogramowanie robota. Nie wszystkim uczestnikom udało się napisać prawidłowego programu dla swojego mechanicznego pilkarza.

gopro101120163

Football – ową rywalizację wszystkie grupy skończyły z wynikiem czterech bramek.  Zajęciom towarzyszyły wielkie emocje rodem ze stadionu piłkarskiego, a każdy programisto-konstruktor mógł poczuć się, jak zawodowy trener na ławce rezerwowej. Kolejne wyzwanie już za tydzień!

gopro101120162

 

gopro101120164