Tak się bawimy w programowanie

Utworzono: niedziela, 06, listopad 2016

Miesiąc październik w Gminnym Ośrodku Programowania minął bardzo pracowicie i owocnie. Po raz pierwszy w naszym ośrodku programowania obchodziliśmy Code Week. Działania związane z tygodniem kodowania rozszerzyliśmy dodatkowo o zajęcia w Pracowni Orange w Przedmościu. Tradycyjnie już wszystkie zajęcia przeznaczone były dla dwóch grup wiekowych: dzieci młodsze układały klocki i programowały w programie Lego WeDo, natomiast dzieci starsze oraz młodzież programowały w programie Lego Mindstorms EV3 Education.

gopro1020165

Na zajęciach dzieci starsze ułożyły „SŁONIA” do tego celu wykorzystały dodatkowy zestaw klocków Lego, w który nasz ośrodek wzbogacił się ponad rok temu. Skonstruowanie „SŁONIA” wymagało włożenia dużego wysiłku i ponad 4 godzin wytężonej pracy, ale efekt był warty włożonego trudu. Konstrukcja „SŁONIA” prezentowała się okazale, a dzięki wgranemu programowi ożyła: poruszała się do przodu i do tyłu oraz używała trąby do podnoszenia przedmiotów.

gopro1020162

Na kolejnych zajęciach w ramach wewnętrznej rywalizacji uczestnicy warsztatów konstruowali roboty by następnie wystawić je w wyścigu z pozostałymi kontrukto-programistami. Pierwszy wyzwanie polegało na tym, aby robot przejechał wyznaczony odcinek, a następnie powrócił na miejsce startu. Zadanie okazało się proste do zrealizowania dla młodych kodowiczów. Każda grupa do startów swoich robotów przywiązywała dużo uwagi. Emocje były bardzo wielkie, co można zobaczyć na filmikach z zajęć. Na pewno była super atmosfera.

gopro1020161

Kolejne zajęcia to rywalizacji w przeciąganiu liny. Wygrywał ten robot, któremu udało się przeciągnąć robota na swoją stronę. Te warsztaty również okazały się bardzo emocjonujące. Niektóre roboty miały taką samą siłę i efekty z przeciągania nie było żadnego, ale jeden okazał się być skonstruowany bardzo dobrze, czyli odpowiednio był dociążony i bezproblemu wygrał rywalizację z pozostałymi robotami.

gopro1020164

Młodsze dzieci przez wszystkich zajęciach uczyły się podstaw programowania na klockach Lego WeDo. Dzięki instrukcjom dostarczonym do zestawów dzieci budowały: aligatora, ptaka, samochód oraz karuzelę. Wszystkim przygoda z kodowanie na klockach Lego WeDO sprawia wiele radości i miejmy nadzieję zaowocuję wielką sympatią do programowania na zestawach Lego Mindstorms EV3 Education. Filmy z zajęć: Film1, Film2, Film3

gopro1020163

gopro1020166